www.yamahaszkola.pl Witaj, dzisiaj jest poniedziałek 23 października, 2017 r. godzina

Wczesno dziecięca edukacja muzyczna

Począwszy od pierwszego dnia życia doświadczenia zmieniają mózg. Właśnie w okresie niemowlęcym nabywane są umiejętności, które umożliwiają poznanie otaczającego świata i samych siebie. Słuchanie muzycznych dźwięków i brzmień, "śpiewające gaworzenie" piosenek, prowadzi do intensywnego połączenia komórek mózgowych. Uniwersalne oprogramowanie w "biokomputerze" niemowlęcia, służące nauce każdego dowolnego języka, rozpoznaje muzykę jako język i stwarza, zależnie od intensywności zajmowania się muzyką, warunki do tego, aby muzyka była rozpoznawana jako drugi język "ojczysty".

W wieku 4-5 lat dzieci poszerzają znacznie zasób słownictwa. W tym okresie czynne uczestnictwo w zajęciach muzycznych wspiera rozwój mowy, pomagając zrozumieć znaczenie słów. Powiązanie muzyki z ruchem pozwala maluchom lepiej koordynować ruchy poszczególnych części swojego ciała.

Warto też zwrócić uwagę na aspekt społeczny zajęć grupowych. Dzieci obcują ze swoimi rówieśnikami, zdobywając doświadczenia z zakresu zasad współżycia w zespole.
  • Niemowlaki w Krainie Dźwięków — dla niemowląt od 4. m-ca życia

Robby tak nazywa się maskotka w programie dla niemowląt od 4. miesiąca życia. W prostych zabawach muzycznych bohater ten towarzyszy różnym fazom rozwoju dziecka. Przy uwzględnieniu różnych kanałów postrzegania i doświadczeń sensomotorycznych, proponowane są dzieciom różnorodne formy pierwszego kontaktu i percepcji muzyki. Istotą projektu jest zasada "swobodnego odkrywania", która daje dzieciom możliwość poznawania proponowanych rzeczy na własnym, samodzielnie wybranym poziomie nauczania. Podczas zajęć chwilami rola rodziców ogranicza się do pozycji obserwatorów, zbierających owoce swojej dotychczasowej aktywności.

Uczestnicy zajęć
    Dzieci od 4. do 18. miesiąca życia (z jednym z rodziców lub opiekunem)

Materiały
    Kolorowa książeczka

Czas trwania kursu
    Ok. 1 roku
  • Szkraby i Muzyka — dla dzieci od 18. m-ca życia do 4 lat

• Cudowny Świat Muzyki — dla dzieci w wieku 4-6 lat

• Dźwiękoludki — dla dzieci od 4. roku życia.